מדרגות – הנגשה לנכים היא דבר חשוב בכל חברה מתקדמת

אין כמעט מקום ציבורי ופרטי בארץ שאין בו מדרגות. בכל בית ספר שיש בו יותר מקומה אחת יש מדרגות המובילות בין הקומות. על פי החוק על כל קבלן שבונה או משפץ בניינים ציבוריים לדאוג לנגישות של נכים בעלי צרכים מיוחדים. ישראל היא מדינה עם מספר רב של נכים שאינם יכולים לעלות ולרדת מדרגות. הגישה לבניינים ציבוריים צריכה להיות נגישה לנכים עם כסאות גלגלים, קביים ומקל הליכה, אנשים מבוגרים או צעירים עם עגלות ילדים. לא אחת מתפרסמות בטלוויזיה כתבות אודות בניינים שאין בהם נגישות לבעלי צרכים מיוחדים.

המצב יכול להשתפר

אף שאנחנו חיים במדינה שבה הרבה נכי צה"ל, כתוצאה ממלחמות ואירועים ביטחוניים נוספים  ואף שיש חוקים בעניין יש עדיין בניינים רבים שלנכים אין גישה הולמת ומספר מדרגות בודדות מונע מהם את הכניסה   לבניין. כדי לאפשר לילדים בעלי צרכים מיוחדים ללמוד בבתי ספר רגילים, בהם יש כיתות בקומה עליונה, על הרשות המקומית להתקין מעלית לשימושם כדי לחסוך הרמת התלמיד ועליית מספר רב של מדרגות. בכניסה לכל בניין יש בדרך כלל מספר מדרגות מה שאינו מאפשר לנכים להיכנס אליו. בבניינים ציבוריים חדשים יש גם שיפוע לעגלות נכים או שביל המוביל את הנכה לתוך הבניין ומונע ממנו את הצורך לטפס מדרגות .

בעבר היו המבקרים בקניונים שרצו לעבור מקומה לקומה לעשות זאת באמצעות מדרגות. כיום אין קניון בו אין מדרגות נעות מה שמקל על אנשים רבים ביניהם אנשים מבוגרים, ילדים ואפילו נכים שאינם יושבים בכיסא גלגלים. לנכים שאין להם ברירה והם חייבים להשתמש במדרגות כדי להיכנס או לצאת מהדירה שלהם שמצאו מספר פתרונות כמו מדרגון זחל שקל להפעילו ואין צורך בהתקנה, או מעלון בחשמלי ביתי המותקן על מעקה המדרגות ועולה ויורד.

עושים מדרגות  חדשות? בחרו את החומר המתאים להנגשה לנכים

ישנם סוגים רבים של מדרגות. אפשר להתאים את חומרי הגלם בהתאם למיקום המדרגות. מדרגות רחוב עשויות בטון, בתוך בנינים משותפים ,בנקים ומקומות ציבוריים נ וספים, משיש ובבתי קרקע יש אפילו מדרגות עץ. מדרגות יכולות להיות מסוכנות ולכן יש לבנות אותן מחומרי גלם מותאמים כדי למנוע החלקה ונפילה.

עיצוב גינת הבית עם סוכה למהדרין

חג הסוכות גורם למשפחות רבות להקים סוכות זמניות למספר ימים, ולפנות לשם כך מקום בחצר, שהופכת לשבוע אחד בשנה למקום קסום ומהנה עבור כל המשפחה. בתום החג- הגינה חוזרת למראה הרגיל שלה, והסוכה הזמנית חוזרת לאחסון. עיצוב גינת הבית עם סוכה למהדרין, הניצבת מחוץ לבית באופן קבוע, מאפשר שימוש בסוכה הן בחג סוכות עצמו וכמובן גם בכל ימות השנה, חוסך את מקום האחסון ובעיקר- הופך את הגינה למהנה וכיפית במיוחד בכל יום מחדש.

חשיבות כשרות הסוכה בחג

על מנת לבנות סוכה כשרה למהדרין, עליה לעמוד בכמה כללים הנוגעים לגודלה, לחומר ממנו היא עשויה ולמיקום שלה. סוכה כשרה צריכה להיות:

  1. בעלת שלוש דפנות לפחות, וסכך.
  2. מורכבת מחומר קשיח כמו עץ או ברזל, כאשר ניתנת עדיפות לעץ בהיותו מסמל צמיחה.
  3. ממוקמת במקום נקי ולא ליד פחי אשפה, בחצר פרטית או בחצר ציבורית- כאשר היא נגישה לכל מי שמעוניין להיכנס לתוכה.
  4. ברוחב ובגובה לפי הגדרות מסוימות.
  5. מקושטת ונעימה למראה.

כל הדגשים הללו הם רק חלק מבין כללים מדויקים שקבעה התורה, בהם נדרשים האנשים לעמוד באם הם מעוניינים לבנות סוכה כשרה לכבוד החג. באמצעות עיצוב גינת הבית עם סוכה למהדרין, שנשארת עומדת לכל אורך השנה- נחסך הצורך לבנות אותה בכל חג מחדש, וניתן ליהנות ממנה בתור מקום התכנסות יום-יומי, ולהתאים את האביזרים הנדרשים בימות החג הספציפיים- למשל, סכך, דפנות עשויות בדים וקישוטים ברוח סוכות- על מנת להפכה למתאימה לחג.

האם ניתן להקים סוכה קבועה וכשרה בגינה הפרטית?

לעיתים אנשים בונים סוכה לרגל החג על אף שהחצר שלהם קטנה, ביודעם כי הם יפרקו אותה בתום החג. עיצוב גינת הבית עם סוכה למהדרין, אם כך, דורשת גינה גדולה מספיק על מנת שהסוכה תישאר עומדת, כחלק בלתי נפרד מן החצר. מדובר, למעשה, בבנייה של פרגולה המשמשת את דיירי הבית, שנבנית מראש לפי כל כללי היהדות הנוגעים לחג הסוכות. באופן כזה ניתן להקים סוכה כשרה בקלי-קלות, תוך מאמץ מינימלי כאשר המבנה, למעשה, עומד יציב ומוכן כבר מראש.

מה עושים אם משהו השתבש בחימום התת רצפתי?